مسجد سلیمان

به پایتخت نفتی ایران خوش آمدید(مسجدسلیمان)

مــسـجـــد سـلــيـمـان - معرفي محلات

محله هاي مسجدسليمان   
     
 مــسـجـــد سـلــيـمـان - معرفي محلات

    با ياد و نام خدا

    براي معرفي محلات شهر مسجدسليمان از ورودي شهر آغاز مي کنم باذکر اين نکته که به خاطر اقامت زياد در محله ي بازار چشمه علي , قبل از همه محلات اين محله را معرفي کردم .

در معرفي محله چشمه علي اشاره اي داشتم به کمک غيرنقدي کارگران شرکت نفت که به آن رشن مي گفتند و يادآوري شد که معني اين کلمه را نـمي دانم . يکي از دوستان که نوشته را مطالعه کرده اند در اين باره توضيح دادند که ايـن کلمه دراصل انگليسي است و املاي درست آن RATION به معني سهميه بندي است . از محبت و توجه اين بـزرگوار بسيار ممنون و سپاسگزارم .

 

 

                                                                                                                          

باتشکر از همشهري خوبم آقاي بهرامي( http://mi-s.blogfa.com/ ومسجدسليمان) 

 

 

در ميدان ورودي اداره ي منابع طبيعي را مي بينيم که بر روي تپه اي بنا شده است. در مقابل آن , دانشگاه آزاد قرار دارد که به خاطر افزايش رشته ها و دانشجويان مـدام بر تعداد ساختمانهاي آن افزوده مي شود . در کنارآن, ساختمان بيمارستان تامين اجتماعي و سازمان آموزش فني و حرفه اي و اداره هواشناسي را مي بينيم .از آنجا که بگذريم به ورودي قديمي شهر يا به اصطلاح دروازه مي رسيم ( در زمان شرکت نفت در اين جا اتاقکي ساخته بودند شبيه به ايست و بازرسي با تلفن ونگهباني با لباس مخصوص و يک راه بند لوله اي). در اين قسمت در سمت چپ جاده ساختمانهاي نـيـمـه تمام هوانيروز قرار دارند . در سالهاي دهه 40 شرکـتـي بـه نـام پرسيزيون احداث پايگاه و منازل هوانيروز را به عهده داشت که پس از تکميل پايگاه و پيروزي انقلاب , مـوفـق بـه اتـمام ساختمانها نشد و آنها به همين شکل باقي ماندند . در سالهاي اخير چند بلوک از آنها را تکميل و در اختيار نظاميان قرار دادند که اين مجموعه فعلا به اسم هوانيروز اولين محله ورودي شهررا تشکيل مي دهـد . بقيه ي آنها به همان صورت نيمه تمام باقي مانده وهر چند گاهي از جانب يکي از مسئولين گفته مي شود که اين ساختمانها به مردم واگذار مي شود ولي تاکـنـون خـبري نشده است. اگـر ايـن درست باشد که عـمـر مـفـيد ساختمانهاي با اسکلت فلزي و بلوک سيماني حداکثر 20 سال است, عمر مفيد اين ساختمانها هـم به سر آمده است . ديـگـر ايـنـکه محلات شهر نسبت بـه گذشته بسيار تغـيير کرده و بزرگتـر شده اند ودر بيشتر موارد به هم چسبـيـده اند و حد فاصل مشخصي ندارند .

موضوعي که ذهن همه را مشغول کرده و براي هر تازه واردي هم مطرح مي شود اين است که گرچه شهر زمين مناسب ندارد , چـرا هـمـين زمينها از ابتدا دراختيار مردم قرارداده نشد تا به شکل مناسبي ساخت و ساز کنند؟ علت اين را حتي قديمي ترها هم نمي دانستند ولي ظاهرا مسئولين شرکت نفت از آنجا که چنين روزهايي را انتظار داشتند ( سرنوشت ساکنان غير شرکتي نفت سفيد , عنبل و هفتگل را تجربه کرده بودند) ويا براي اينکه اطرافشان زياد شلوغ نشود و به اين بهانه که ممکن است در زمينهاي شهر منابع جديدي يافت شود اجازه ي ساختمان سازي نمي دادند. وجود منابع جديد بهانه اي بيش نبود چرا که تمام منابع شناسايي و بهره برداري گرديده بود. به هر جهت زمينهاي خوب و قابل سکونت را انتخاب وخانه هاي سازماني احداث کردند و بقيه مردم ناچارا به دامنه تپه ها و جاهاي نامناسب روي آوردند و از اينکه مي توانستند به هرشکل به اصطلاح صاحب خانه شوند خوشحال هم بودند وبرايشان محل خانه هم مهم نبود . فکر مي کنم اگـر مردم به همين انـدازه از شهرداري و زمين شهري حرف شنوي داشتند وضع شهر خيلي بهتر مي شد .

هوانيروز

اين محله در ورودي شهر در کنار ترمـيـنـال مسافربري شهر قرار دارد داراي يک باب مدرسه ابتدايي و راهنمايي است. از آنجا که يک منطقه نظامي است اطلاعات بيشتري از آن ندارم . اخيرا در ورودي اين محله ميدان بزرگي ساخته شده بـا مجسمه ي چهار نفر با لباس محلي ( چوقا و شلوار دبيت ) که جالب است .

تلخاب

ايـن محـلـه در مقـابل ترمينال و در ميان تبه ها در کنار کارخانجات تانک سازي شهيد فرخ نيا قرار دارد و دراصل محل زندگي افسران بوده است . درگذشته محل اقامت کارمندان عاليرتبه و مستشاران شرکت نفت و بعد هم مستشاران نظامي بود, به اين علت همگان اجازه ورود به آن را نداشتند . بهترين منارل و امکانات زندگي در آن فراهم شده بود و داراي يک استخر بود . قبل از احداث کارخانجات تانک سازي يک ميدان سوارکاري هم در آنجا بود که گاهي مسابقاتي هم در آن انجام مي شد. وجه تسميه آن هم روستايي به همين نام بوده که اين محله در کنار آن ساخته شده است .

 نفتک

اين محله در گذشته کمي بالاتر از محله فعلي قرار داشت که تخريب و به مرور در مقابل آن محله فعلي شکل گرفت. نفتک در چند سال گذشته رشد زيادي داشته و شلوغنر شده است داراي يک دبيرستان پسرانه به نام پنج آذر و يک دبستان ابتدايي مي باشد. محل قديمي نفتک از اولين اماکني بود که کارگران شرکت نفت ( که معمولا مجرد هم بودند ) در منازلي شبيه  به خانه هاي بيست فوتي که سقف طاقي شکل داشتند اسکان داده شدند . ايـن مـنـازل تـا حدود سال 1343 هم وجود داشتند ولي بعد از آن تخريب شدند . تا آن زمان جاده جديد احداث نشده و فاصله بين نفـتک و چهاربيشه کاملا خالي بود و به عـلـت قرار داشتن در کنار بهشت زهرا شبها کمتر کسي پياده از آنجا عبور مي کرد .

باغ چشمه علي

اين محله در کنار پايگاه هوانيروز و بالاتر از چهاربيشه قرار دارد از محلات قديمي شهر و محل اقامت يکي از طوايف است .داراي يک باب مدرسه مي باشد .درگذشته دراين محله يک محل نگهداري اسب قرار داشت .

چهار بيشه

چهاربيشه در سمت چپ جاده ورودي شهر قرار دارد . تعداد زيادي منازل شرکتي در آن قرار دارد که دو يا سه اتاق خوابه هستند . ايـن منازل بـه کارکـنان ارتش واگذار شده است . داراي يک دبيرستان دخـتـرانه , دو مدرسه راهنمايي و يک مدرسه ابتدايي و يک کتابخانه عمومي است . درايـن محله يک زمين ورزشي و همچنين تنها درمانگاه ارتش قرار دارد . بهشت زهرا کنار اين محله قرار گرفته است .

سرمسجد

سرمسجد بعد از چهاربيشه قراردارد وجه تسميه آن به علت آثار باستاني است که روي  تپه اي بالاي آن کشف شده بود و منسوب به حضرت سليمان است ( صفه ي سرمسجد ).در سالهاي گذشته قسمتهايي از اين آثار از بين رفته است . نامگذاري مسجدسليمان هم به علت همين آثار مي باشد . جاده قديم فرودگاه مسجدسليمان از کنار اين آثار مي گذرد و در سمت ديگر آن محله ي نصيرآباد قرار دارد .

کولر شاب

نام اين محله در اصل کولر شاپ COOLER SHOP است که نام يکي از کارگاههاي شرکت نفت است که در اين منطقه قرارداشته است . داراي يک مدرسه ابتدايي ويک مدرسه راهنمايي دخترانه و پسرانه مي باشد . مجموعه مسکوني موسوم به جي تايپ که از منازل خوب و به اصطلاح کارمندي شرکت نفت بوده در کنار کولرشاپ قرار دارد .اداره برق مسجدسليمان و اداره پست مهندسي ارتش در اين محله قرار دارند. فروشگاه مرکزي شرکت نفت ( استور ) و انبار کالا که به انبار خوراکي معروف بوده در اين محله هستند که قسمتي  از آن به عنوان فروشگاه تعاوني مصرف ارتش مورد استفاده قرار گرفـتـه است . بـه عـلـت وجود انبار کالا قسمتي که مقابل کولرشاپ قرار دارد و شامل تـعـدادي منازل کارمندي يا به اصطلاح بنگله بوده است را انبارخوراکي ناميدند . در سالهاي اخير بنياد مسکن در کنار اين محل اقدام به احداث چند باب خانه مسکوني کرده است . خوابگاه دانش آموزان دبيرستان ارتش در سمت ديگر محله انبار خوراکي قرار دارد . ساختمان ديگري در محله کولرشاب قرار دارد که واقعا بايد جداگانه و به همان شکل قبلي خود ويا به شکل يک موزه نگهداري مي شد ولي از انجا که انسان زود فراموش مي کند اين ساختمان هم فراموش شد . منظورم مرکز ساواک مسجدسليمان است کـه اکنون بـه صورت جزئي از اداره ي برق شهرستان درآمده و از آن استفاده مي شود ( گويي که آن همه جنايت صورت نگرفته است ). درقسمت بالاي انبار خوراکي و برروي تپه مخزن آبي ساخته شده بود که آب منطقه را تامين مي کرد . در کنار آن چند اتاق ساخته بودند که يکي از کارکنان قديمي شرکت نفت و خانواده در آن زندگي مي کردند . در سالهاي دهه 1340 بعد از بازنشستگي ايشان شرکت نفت عليرغم نياز به آب , مخزن مذکورو خانه کنار آن را نيز تخريب کرد .در آن موقع عده اي مي گفتند علت تخريب مخزن و خانه اين بود که مشرف به مرکز ساواک بوده است .

ريل وي

ريل وي از محلات قديمي مسجدسليمان است نام آن به خاطر ايستگاه قطار در آن بوده و به همان اسم ناميده شده است RAILWAY STATION ) ) داراي يک بـاب مدرسه ابتدايي يک مدرسه راهنمايي و يک دبيرستان است . چيت شويي يکي از قسمتهاي اين محله است .

 سرکوره ها يا کوي شهيد موسوي

اين محله در کنار بازار چشمه علي قراردارد چون در گذشته کوره هاي گچ پزي در آن قرارداشته به سرکوره ها معروف شده است در دوران انقلاب به نام يکي از شهداي محله به شهيد موسوي تغيير نام داد .

مال شنبه يا کوي شهيد لرستاني

در کنار کوي شهيد موسوي قـرار دارد و نـامگذاري آن به علت نام يکي از شهداي محله است . داراي يک باب مدرسه ابتدايي است .

پنج بنگله

در مسير جاده ي اصلي و کنار کوي شهيد لرستاني قرار دارد .يک مرکز پيش دانشگاهي دخترانه , مهـمـانسراي جـهـانگـردي , دادگستري شهر ستان , مرکز آموزش فني وحرفه اي دخترانه وابسته به سازمان آموزش فني و حرفه اي واداره مرکزي سازمان آب در اين محله قرار دارند .

هشت بنگله

اين محله قـبـلا فقط شرکت نفتي بوده وچسبيده به شاه نشين و به اصطلاح , عوام را به آن راه نبود . به مرد م عادي اجازه عـبور از اين منطقه را نمي دادند و جاده آسفالته آن مختص عـبور و مرور خارجي ها بود , وضعيتي مانند تلخاب ( به نظر من بايد اين را هم در رديف اولين هاي مسجدسليمان نوشت ). بنا به گفته يکي از کارکنان قديمي شرکت نفت فـقـط زماني که خواستند بين نفتون وباغ ملي پلي احداث کنند , به مدت سه روز اتوموبيلها حق داشتند از جـاده ي هشت بنگله عبور کنند . ( البته پل قديمي نفتون هم پس از ساليان زياد تخريب و پل فعلي بـه جاي آن ساخته شد و جـالب اين که پلي که سه روزه ساخته شد حدود 50 سال باقي ماند ). .از اواسط اين محله جاده اي به مدرسه خارجيها و سپس به تلخاب وصل مي شود که آن هـم براي مردم ممنوع الورود بود و کمي پايين تر جاده مالکريم جدا مي شده که به تمبي وصل مي گرديد يـعـنـي تـمام نـقاط مورد علاقه ي مسئولين به هم متصل بود و براي انجام کارهاي پنهاني خود نياز نبود به محلات ديگر وارد شوند ( گـرچه اگر کاري هم مي کردند هـيـچـکس حق نداشت حرفي بزند). بـراي خـروج از شهر هم به دو خروجي شهر دسترسي داشتند و در حقيقت قلعه ي بدون برج وبارويي درکنار مسجدسليمان داشتند . شاه نشين هم  که از مناطق مسکوني بسيار اعياني شرکت نفت بوده جزء اين محله محسوب مي شود. بعد از انقلاب در اين محـله مـنازل فـاز يک و دو فرهنگيان , شبکه بهداري واداره کشاورزي شهرستان ساخته شد . يک مدرسه ابتدايي, يـک مدرسه راهنمايي و يک بـاب مـرکـز پيش دانشگاهي در اين محله قراردارند . بـعـد از انقلاب يک مدرسه علميه در اين قسمت احداث گرديده است . قـبـل از ايـن محله, چاههاي گاز معروف به اف تريF3 قراردارند . بنا به گفته قديمي ها زمين ايـن قسمت وضعيت نـامـنـاسبي داشتـه و چـون مـهـار گاز ايـن چـاهـها امکان نداشته و گاز آنها خطرناک بوده و مصرف خانگي نداشت , آنـهـا را آتش زده بودند تا بسوزد . درطي جنگ بـه نـاچـار بـا نصب تجهـيـزات و شير مخصوص آنها را مسدود کـردند ولي , اخـيـرا نشت گاز باعث بـروز مشکلاتي بـراي محله گرديده است . قـرارشده پل جديدي براي اين محله احداث کنند . پل قبلي از نوع پلهاي يک طرفه است .

دره اشکفت

بعد از کوي شهيد لرستاني و چسبيده به آن قراردارد از محلات جديد است خانه هاي تازه ساز داشته ويک مرکز آتش نشاني و اورژانس در آن قرار دارد.منازل صد دستگاه شهرداري و نيز پزشکي قانوني شهرستان در اين محله قرار دارند . در گذشته منطقه اي که اکنون دره اشکفت ناميده مي شود , کاملا خالي از خانه و سکنه بود و بين پنج بنگله و سي برنج هيچ آثاري از منازل مسکوني نبود ودر محل پل دره اشکفت امروزي يک سه راهي بود که جاده محله ي نمره دو از آن جدا مي شد .

نمره دو

بعـد از دره اشکفت و پانسيون خيام و سي برنج در ميان تپه ها قــرار دارد محـله کوچکي بوده و از محلات قـديمي شهرستان وکارگران قديمي هنوز آنجا را به ياد دارند . بسياري از کارگران قديمي شرکت نفت اولين بار در اين محله اسکان داده شدند .

پانسيون خيام

از محلات شهر است کـه در ابتدا فقط منازل کارمندي شرکت نفت در آن قرار داشت ولي مثل بقيه محلات مردم در آن شروع به خانه سازي کردند . در کنار سي برنج قرار دارد قبلا بين اين دو محـلـه حصار فـلـزي کشيده بوده و آنها را از هم جدا کرده بودند ولي بعدها , اين حصار از بين رفت . به قولي به همراه کمپ کرسنت , از محلات باکلاس شهر بوده است .

سي برنج

در کنار پانسيون خيام قرار دارد از محلاتي است که بايد تخليه شوند چون نفت و گـاز در اين منطقه نشت کرده و مشکلاتي را به وجود آورده است . داراي يک باب مــدرسه ابــتـدايي است . دبيرستان بنت الهدي ( انصاري قديم ) در اين محله قرار دارد .اداره آمار شهرستان, سالن سرپوشيده تربيت بدني , کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان واداره دارايي دراين محله قرار دارند .

کمپ کرسنت

از محلات اعياني شرکت نفت است کمتر از بقيه محلات در آن جا منازل شخصي ساخته شده است . در زمان شرکت نفت سابق محل اقامت کارکنان خارجي بوده است .

نفتون

از محلات نسبتا بزرگ شهر است نام خود را از ميدان نفتي نفتون گرفته است . داراي يک مدرسه ابتدايي ويک مدرسه راهنمايي است دبيرستان پسرانه اميرکبير که از دبيرستانهاي قديمي شهر است در اين محله قرار دارد . باشگاه شرکت نـفـت نفتون و زمين ورزشي آن از اماکــن تفريحي و ورزشي شهرستان است .شرکت نفت داراي يک درمانگاه در اين محله است.قسمتي از قبرستان اين محله به خارجياني که در مسجدسليمان سکونت داشته اند اختصاص يافته بود . باشگاه نفتون در گذشته داراي سينماي تابستاني بود .

پشت برج

اين محله در کنار نفتون قرار گرفته است . در بالاي اين محله دوعـدد مخزن بزرگ فلزي آب احداث شده است. درگذشته نماينده خوانين بختياري که به منطقه مي آمدند در اينجا اقامت مي کردند و به آن برج مي گفتند و به محله ي پشت آن به همين علت پشت برج مي گويند . داراي دومدرسه ابتدايي و يک مدرسه راهنمايي است . در سالهاي اخير گاز به ميزان فراوان در اين محله نشت کرده و حتي در برخي موارد مي توان گازي را که بيرون مي آيد روي سطح زمين آتش زد و يا شدت گاز به حدي بوده که , پوشش سيماني کف اتاقها را به صورت پودر درآورده است . بيشترين تـعـداد موشکهاي عـراقـي در طول جنگ به اين منطقه اصابت کرده است . جاده قديمي مسجدسليمان به انـديـکا و سد شهيد عـبـاسپـور از اين محله گذشته و درنهايت به روستايي در نزديک رود کارون به نام پـاگچ و از آنجا از طريق پل فلزي يک طرفه اي که بر رود کارون قرار دارد به انديکا مي رسد . قبل از احداث پل مردم به وسيله نقاله فلزي از رودخانه عبور مي کردند . پل و نقاله ي مذکور در محل معروف به گـدارلـندر احداث شده که محل عـبور عشاير بختياري از رود کارون در هـنـگام کـوچ است . اخـيرا پـل جديد و بزرگي يالاتراز پل قبلي ساخته اند . تلمبه خانه آب شرکت نفت در نزديک روستاي پاگچ قـرار دارد واز آنحا آب با مشکلات فـراوان واز طريق خطوط لوله به شهر مي رسد . مـخازن ذخيره آب شهردر بالاي اين محله در مسير جاده مذکورقرار دارند وتا مـدتها قـبـل  به نام اولين نگهبان آن در اصطلاح محلي تانکيهاي محمدرحيم ناميده مي شدند ( اين نوع نامگذاري در مسجدسليمان سابقه دارد) . اولين بمباران هوايي هواپيماهاي عراقي در سال 1359 در اين محله بود .

باغ ملي

ازآن محلاتي است که در آن فقط منازل کارمندي احداث گرديده است تقريبا در مرکز شهر قرار دارد . دو مدرسه ابتدايي , يک هنرستان فني و حرفه اي دخترانه و يک هنرستان کاردانش دخترانه در اين محله وجود دارند . اداره راهنمايي و رانندگي, اداره گاز , بنياد مسکن , نهضت سوادآموزي , اداره کار و امور اجتماعي , سازمان تامين اجتماعي, يک درمانگاه شرکت نفت و مصلاي نماز جمعه شهرستان در اين محله قراردارند . افـرمـبي از ديگر محلات شهر هم در کنار باغ ملي و پشت برج قرار دارد .

اداره مرکزي شرکت نفت

اين محله به آن معني مسکوني نيست و فقط اداره مرکزي , اداره مستغلات , مخابرات شرکت نفت و نيز زندان شهر در اين قسمت قرار دارند .  محل کار رئيس ناحيه شرکت نفت  در اين محله بوده است ( انصافا شرکت نفتي ها جاهاي به قولي توپي را انتخاب مي کردند ).اداره مرکزي تنها ساختمان دو طبقه شهر بود به همين علت به آفيس دوپوش يا اداره ي دوطبقه معروف بود . .اين اداره هنوز هم در زبان مردم به مين آفيس يا اداره مرکزي معروف است .

 سبز آباد

اين محله قبلا از مناطق مسکوني ديگر جدا افتاده بود ولي به علت خانه سازي زياد تقريبا به منطقه اطراف اداره آموزش وپرورش و از سمت ديگر به محله پشت کـوه چسبيده است . دبيرستان محمدرضاشاه سابق که تنها دبيرستان براي دانش آموزان رشته ادبـيـات بود در اين محله قرار داشت و کليه دانش آموزان اين رشته از هرنقطه شهر بايد به آنجا مي رفتند واز آنجا که اکثر اين دانش آموزان از طبقه فقير جامعه بودند و با توجه به وضعيت بد اقتصادي , آنها براي رفت وآمد مشکلات زيادي داشتند . اين دبيرستان بـعـدها با تغييراتي به دانشسراي تربيت معلم تبديل شد و پس از تعطيل دانشسراهم به هنرستان کاردانش اميرکبير تبديل شده و هنوز هم فعال است . يکي از اولين موشکهاي عراقي که به مسجدسليمان شليک شده بود به اين منطقه اصابت کرد .

نمره چهل

اين محله بين باغ ملي , نمره يک و پشت کوه قرار دارد . يکي از دبـيـرستانهاي بسيار قديمي شهر که امروزه معـلـم ناميده شده در اين محله است کـه سال قبل کاملا از نو ساخته شد . از مديران اين دبيرستان مي توانم به آقاي رستم پور و دبيراني چون آقاي محمدي دبير ادبيات وآقاي درفشه استاد مسلم رياضي که خودمن در سال 1352 در دبيرستان شبانه معلم , شاگرد ايشان بوده ام وآقاي جبارنبا اشاره کنم. دبـيـرستان مهر که به عبارتي اولين دبيرستان شهر هم هست , در اين محله بوده که بعدها به دانشسراي مقدماتي تبديل شد . تعداد زيادي از آموزگاران ابتدايي اين شهر از فارغ التحصيلان آن هستند. جادارد ازاولين مـديرآن, فرهنگي قـديـمي زنـده يـاد مرحوم محمدجواد اوليايي و همکاراني چون آقايان سوزنـچي , عـبـادي , رادمنش و مرحوم محمدتقي حقيقي که در مبارزات مردم در سال 1357 به شهادت رسيدند ونـيـز دبيراني چون آقايان نصيري و سارنج و زنده يادان مرحوم شيـرعـلـي زاده , مرحوم نيک مهر و مرحوم نـاظم که مسئول کتابخانه ي دانشسرا بودندهم يادي بکنيم . پس از تعطيل دانشسرا , ساختمان به دو مدرسه ي راهنمايي تبديل شد: پسرانه انقلاب و دخترانه حضرت زينب . مدرسه انقلاب فعلا تخريب ودرحال احداث ساختمان جديد آن هستند . هـنـرستـان فني و حرفه اي علامه , کتابخانه ي مرکزي شهر , مرکز تحقيقات وکـتـابخـانه ي مرکزي ومرکز آموزش نيروي انساني فـرهنگيان مسجدسليمان , اداره مرکزي مخابرات , اداره نظام وظيفه عمـومي , آتش نشاني شرکت نفت و استاديوم ورزشي قديمي شهر نيزدر اين محله هستند . کليساي ارامنه نيز در اين محله قرار داشت .

پشت کوه

بين اين محله و نمره چهل يک تپه بلند قرار دارد شايد به همين علت به پشت کوه معروف شده است قبلا چند خانه سازماني متعلق به شهرباني در آنجا قرار داشت به همين جهت به لين پاسبانها معروف بود . بيشتر ارامنه مسجدسليمان در اين منطقه ساکن بودند کـه همگي بـه مناطق ديگر رفته اند . پشت کوه از يک سمت به سبز آباد وازسوي ديگر از طريق يک پياده رو به کلگه متصل است .

نمره يک

مرکز شهر به اين نام ناميده مي شود به علت وجود چاه شماره يک به اين نام معروف شد پل نمره يک , مسجد جامع , چاه شماره يک , شهرداري , تعاوني مصرف فرهنگيان , اداره آب, شعبه مرکزي تمام بانکها , اداره آگـاهي , اداره ثبت اسناد واملاک , اداره ي پست و اداره ي فرهنگ و ارشاد اسلامي دراين محله هستند . در گـذشته تـمـام بنگاههاي مسافربري وبنگاههاي ميوه و تره بار يا به عـبـارتي کـلـيه فعاليت اقتصادي شهردر نمره يک بود ولي با گسترش ساير محلات ديگر آوازه قبلي را ندارد. هـنـوزهـم شيکـتـرين و گرانترين مغازه ها در اين محله قرار دارند .

دره خرسان

اين محله در کنار چاه شماره يک و شهرداري قرا ر داشت واز محله هاي قديمي شهر بود . در سالهاي اخير به علت نشت نفت , نامناسب بودن زمين ونيز احداث موزه ي نفت , تخليه شده وساختمانها را از صاحبان آنها در حقيقت خريده اند . بايد گفت بعد از لين هنديها در کنار بازار چشمه علي , دره خرسان دومين محله ي شهر است که از بين رفته است .

نمره هشت

اين محله بين نمره يک و هنرستان شريف واقفي قرار دارد قبلا کوچکتر بوده ولي همانند بقيه محلات وشايد بيش از حد رشد کرده و بزرگ شده است.داراي يک باب دبستان ومدرسه راهنمايي است .

  بي بيان

اين محله در اطراف پالايشگاه بي بيان به وجود آمده است . داراي چند قسمت است مانند شيخ آباد نفت آباد ……. دانشگاه پيام نور در اين محله قرار دارد . به علت بوي شديد گاز زندگي در اين محله بسيار مشکل است . پالايشگاه بي بيان در ابتداي فعاليت شرکت نفت فعال بوده و از محصولات آن نوعي گازوئيل را نام مي بردند که بسيار چرب بود. در اوايل انقلاب يک بار ديگر به فکر راه اندازي آن افتادند ولي مدتي بعد همه چيز فراموش شد . داراي يک دبيرستان دخترانه , يک دبيرستان پسرانه و دو مدرسه ابتدايي و راهنمايي است . قبل از اين محله ودر مسير نمره يک هنرستان فني و حرفه اي شريف واقفي قرار دارد که تنها هنرستان فني و حرفه اي پسرانه ي شهراست . مرحوم محمدرضا آذر که از مربيان ورزش شهر بودند در محل اين هنرستان بر اثر اصابت ترکش به شهادت رسيدند . فکر مي کنم اولين زمين گلف در ايران در اين شهر و در اين محله احداث شده وهنوزهم دراصطلاح عاميانه به آن اطراف گلف کلپ مي گويند ( گلف کلاپGOLF CLUB ) اين زمين با ساختمان مربوطه وضعيت خوبي داشت که متاسفانه به علت بي توجهي با مشکلاتي روبرو شد اخيرا به فکربازسازي آن افتاده و بودجه اي را به اين امر اختصاص داده اند .

کلگه

کلگه از محلات بسيار قديمي شهراست . قبلا به دو قسمت کلگه بالا و پايين تقسيم مي شد امروزه به علت افزايش ساختمانها تـقـريبا يکي شده اند . بازار کلگه يا بازار صاحب الزمان  که به کاروانسرا معروف بود از بازارهاي قديمي شهراست . قبلا هم ذکـر شد که سه محله شهر بازار مجزا داشتند : نمره يک , چشمه علي و کلگه . مسجد ايـن مـحـلـه هم از مساجد قديمي شهر است . در گذشته تپه اي در اين محله بود به نام کلگه زري يا کلگه زرين و اين محل به همين نام شهرت ياقت . داراي دو مدرسه ابتدايي , راهنمايي , دبيرستان دخترانه و يک هنرستان کاردانش پسرانه به نام دارالفنون است . بيمارستانهاي شرکت نفت و22 بهمن در اين محله قراردارند . کلگه داراي يک باب حمام عمومي بود که پشت مسجد قرار داشت و فعلا تعطيل شده است . يکي از قبرستانهاي شهر به نام قبرستان مجسمه بين اين مـحـلـه و بي بيان قرار دارد .

شيخ مند ني

اين محله در مسير کلگه به تمبي قرار دارد قبلا با کلگه فاصله داشت ولي به علت گسترش ساختمانها تقريبا به هم متصل شده اند .

تمبي   

از مناطق قديمي است و در فاصله اي نسبتا دور از شهر , در کنار رودخانه فصلي به همين نام قرار دارد يکي از ايستگاههاي قطار مسجدسليمان در اينجا بوده و دروازه خروجي شهر به سمت هفتگل و ايذه است . کارخانه قديمي برق مسجدسليمان که متعلق به شرکت نفت بوده و در حقيقت اولين کارخانه برق خاورميانه هم هست در اين محل احداث شده و هنوز هم وجود دارد گرچه استفاده نمي شود . پالايشگاه گاز مسجدسليمان نيز در اين محله قرار دارد .  هـمه سالـه مـردم روزهاي تعطيل و خصوصا سيزده بدررا در اطراف تمبي مي گذرانند که خصوصا در بهار منظره ي زيبايي دارد . اخيرا شهرداري اقـدام به احداث يک درياچه مصنوعي در آن محل نموده است . ورودي شهراز پل تمبي هم دردست تعريض و بازسازي است و ضمنا پل جديدي بالاتر از پل يک طرفه و قديمي تمبي در حال ساخت است که با اتمام آن مشکلات تردد خودروها حل خواهد شد .
 

+ نوشته شده در  چهارشنبه سیزدهم آذر ۱۳۸۷ساعت 22:28  توسط احسان کریمی  |